Dzisiaj, 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to świetna okazja do podziękowania pedagogom za trud, jaki wkładają w swoją pracę.
Polski dzień oświaty i szkolnictwa wyższego został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku, jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy ,,Karta Nauczyciela" celebrowany jest, jako Dzień Edukacji Narodowej. Zadaniem tego święta jest upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, która utworzona została z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły.
Ze statystyk Ministerstwa Edukacji Narodowej (raport o stanie edukacji w 2013 roku -,,Liczą się nauczyciele") wynika, że w polskich szkołach pracuje blisko 470 tysięcy nauczycieli, a najwięcej z nich (265 tysięcy) w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego. W szkołach podstawowych (170 tysięcy), gimnazjach ponad (100 tysięcy), technikach (45 tysięcy), liceach ogólnokształcących (42 tysiące) oraz szkołach zawodowych (11,5 tysiąca). Prawie 390 tysięcy jest nauczycielami zatrudnionymi w pełnym wymiarze pracy.
Kim jest statystyczny polski nauczyciel? To 42-letnia kobieta posiadająca wyższe wykształcenie. Większość pedagogów deklaruje jako motyw podjęcia pracy w szkole zamiłowanie do nauczania, pasję pielęgnowaną od najmłodszych lat dziecięcych, jak również dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą oraz chęć dzielenia się swoją wiedzą.
Wszystkim Pedagogom, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Redakcja ,,EKG-Białaczów "składa serdeczne życzenia - radości z wykonywanej pracy, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do upragnionych celów oraz dużych sukcesów zawodowych!
Sylwia Chałubińska