MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Dodane przez zbigniew dnia Kwiecie� 03 2025 15:52:40
Prawdopodobnie do końca roku , każda gmina w RP musi sporządzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to nic innego jak, zaakceptowany przez Radę Miasta/Gminy projekt wytycznych do dalszego rozwoju jednostki administracyjnej, jakim jest miasto czy gmina. Gmina Białaczów, od kilkunastu lat, nie posiada takowego planu, i nie jest to związane z lenistwem tutejszych władz, a ze zmieniającymi się wytycznymi organów rządowych naszego kraju. Czynnikiem istotnym w zmieniających się przepisach jest aspekt ekonomiczny. Trzeba jasno stwierdzić że opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego jest kosztownym przedsięwzięciem, wynoszącym ponad 100 tys zł. Stąd nie każdy samorząd stać było na taki projekt. Aktualna władza RP postanowiła dofinansować te przedsięwzięcia i zobligowała jednostki samorządowe do konieczności opracowań Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Być może, termin ukończenia projektów MPZP zostanie wydłużony do końca czerwca przyszłego roku, z uwagi na krótki termin realizacji. Jak już wspomniałem, nasza gmina nie posiada planu zagospodarowania, a jedynie dokument, który jest wstępem do planu i nazywa się ,,Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Białaczów" To właśnie brak MPZP zaważył, że w Białaczowie nie powstał nowy Dom Pomocy Społecznej.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zawiera ogólne tezy rozwoju gminy w obszarach:
-zabudowa mieszkalna, w tym zabudowa jednorodzinna
-tereny działalności gospodarczej i mieszkalnictwa
-tereny rekreacji indywidualnej, zabudowy jednorodzinnej
-tereny działalności gospodarczej
-tereny usług
-tereny działalności górniczej, działalności gospodarczej z możliwością rozmieszczenia schronisk dla zwierząt lub urządzeń wytwarzających energię z OZE słonecznej o mocy przekraczającej 100KW
-tereny gospodarki wodociągowej i ściekowej
-tereny cmentarzy i cmentarzy planowanych
-tereny zabytkowe zieleni parkowej, z dopuszczeniem usług
-tereny zieleni urządzonej, usług, sportu
-tereny usług, wód
-tereny rzek i cieków wodnych
-tereny zbiornika wodnego -Zbiornika Miedzna-Wąglanka
-tereny rolnicze
-tereny leśne
-tereny do wyłączenia spod zabudowy oraz wskazanie ograniczeń do zabudowy
Tak jak wspomniałem studium zagospodarowania przestrzennego określa politykę przestrzenną gminy, jednak NIE JEST AKTEM PRAWA MIEJSCOWEGO.
Stąd szanowni decydenci gminni, wymagana jest Wasza konieczność mobilizacji przy opracowaniu MPZP. Trzymamy kciuki i będziemy rozliczać przy następnych wyborach.
Głównym celem określenia kierunków zmian w rozwoju miasta i gminy jest zapewnienie WYSOKIEJ JAKOŚCI ŻYCIA MIESZKAŃCÓW, poprzez rozwój społeczny i ocenę potrzeb ekonomicznych mieszkańców. Niezbędne w osiągnięciu tego celu są konsultacje społeczne W związku z uzyskaniem w styczniu 2024 roku statusu miasta, konieczna będzie wizja realizowania wysokich standardów, oddających aspiracje mieszkańców w tym kreowania gminy na atrakcyjny obszar inwestycyjny.
Dlatego pozwolę sobie zabrać głos i zgłosić uwagi do przyszłego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. I tak:
1.Niezbędna będzie korekta dotycząca inwestycji w OZE, gdyż studium zakłada inwestowanie w energię słoneczną. Nie można pozostawić bez dyskusji inwestycje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru. Tereny naszej gminy położone są w korytarzu wiatrowym i w niedalekiej przyszłości dopuszczone zostaną przydomowe stacje wytwarzające prąd z wiatru.
2.Zauważam ( od kilkunastu lat) konieczność inwestowania w kulturę i turystykę. Stąd moja propozycja związana z budową:
-Miejsko Gminnego Domu Kultury
-rowerowych szlaków turystycznych ( w uzgodnieniu z Lasami Państwowymi)
-ośrodka wypoczynku i rekreacji w miejscowości Ossa
3.Pozyskanie (odpłatnie) działek rolniczych, następnie przekształcenie je w teren przemysłowy z przeznaczeniem na działalność gospodarczą i inwestycyjną. Dobrą lokalizacją może być kierunek od Białaczowa do sołectwa Zakrzów.
Niech powyższe propozycje będą inspiracją dla mieszkańców i władz miejsko-gminnych do dialogu, w celu opracowania ambitnego, pokoleniowego MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MIASTA I GMINY BIAŁACZÓW.
Zbigniew Szpoton