Białaczów liczy 827 lat
Dodane przez zbigniew dnia Lipiec 28 2018 07:37:43

Już wielokrotnie w naszych artykułach poruszaliśmy tematy historycznych dziejów gminy Białaczów. Mój kolega Piotr Kolczyński, dotarł do materiałów i zapisów historycznych, z których wynika że pierwsze wzmianki o istnieniu Białaczowa pochodzą z 1191 roku ,,Białaczów ma 825 lat"

,,Z tych informacji jasno wynika, że najdawniejszą datą, z którą mamy do czynienia jest rok 1191, gdzie można mówić już o istnieniu Białaczowa jako wioski dającej dziesięcinę do kaplicy w Żarnowie. Pozostałe fakty potwierdzają, że Białaczów już wtedy istniał. I choć pierwszy dokument, w którym miejscowość się wymienia jako siedzibę możnowładcy Krzesława Odrowąża pochodzi z roku 1233, to dla mnie osobiście nie ulega wątpliwości, że za datę istnienia Białaczowa należy przyjąć rok 1191. Z pewnością faktyczna data powstania to co najmniej kilka lub kilkanaście lat wcześniej, ale ustalenie tego obecnie jest niemożliwe.
A dlaczego to wszystko napisałem? Redakcja EKG chce zaproponować wszystkim, a szczególnie władzom gminy rozpoczęcie dyskusji w poruszonym temacie. Uważamy, że mieszkańcy miejscowości o tak długiej historii powinni postarać się o przyjęcie konkretnej daty jej powstania. Może to być data symboliczna, ale to przecież miłe móc powiedzieć, że mieszka się w miejscowości o ponad 800-letniej historii."


Piotr Kolczyński


Rozszerzona zawartość newsa
Pierwsze wzmianki o Białaczowie pochodzą z 1191 roku, stąd możemy przyjąć że nasza historia liczy już 826 lat. Oczywiście, to tylko przypuszczenia. Mamy nadzieję że może ktoś komu bliska jest historia i zabytki naszej gminy, zainteresuje się badawczo i naukowo rodowodem. My ze swej strony obiecujemy że ten temat będziemy co roku przywoływać, a fakcie istnienia podziemnych korytarzy poinformujemy odpowiedni Uniwersytecki Instytut zajmujacy się badaniami archeologicznymi.
Zwracamy się też do Państwa o udostępnianie wszelkich dokumentów historycznych czy podzielenie się uwagami i informacjami o historii gminy. Z rozmowy z mieszkańcami gminy na powyższy temat, padła sugestia by powołać do życia Społeczny Komitet Historii i Zabytków Gminy Bialaczów. Co Wy na to?

Zbigniew Szpoton