Starostwo chce wybudować nowy DPS. Spadkobierca odkupi pałac?
Dodane przez Piotr Kolczynski dnia Stycze 21 2009 08:56:00
Władze powiatu poważnie rozważają możliwość sprzedaży zabytkowego budynku, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie. Chcą go odkupić spadkobiercy majątku i urządzić w nim Centrum Konferencyjno - Hotelowe. Czy to oznacza, że 75 pensjonariuszy DPS i 48 zatrudnionych w nim pracowników, może stracić dach nad głową i pracę? Starosta zapewnia, że DPS z Białaczowa nie zniknie. Mieszkańcy gminy obawiają się jednak o przyszłość placówki i żyjących w niej ludzi.
- By DPS pozostał w tej miejscowości, muszą być spełnione do 2010 roku określone standardy - mówi Józef Róg, starosta opoczyński.
- Dlatego podjęliśmy decyzję o budowie nowego budynku dla DPS, również w Białaczowie. Jesteśmy już po uchwaleniu budżetu, w którym zapisaliśmy na ten cel 5,5 mln zł, do wykorzystania w ciągu trzech lat.
Władze powiatu są już także po rozmowach z wójtem gminy, który obiecał, że przekaże grunt pod budowę nowego DPS. Znajduje się on w sąsiedztwie obecnego pałacyku, w pobliżu lasu.
- Miejsc na lokalizację nowej placówki mamy więcej - mówi Jan Jóźwik, wójt gminy Białaczów. - Dla nas najistotniejsze jest to, aby DPS u nas pozostał. - Jeśli udałoby się zrealizować nasz projekt, to pensjonariusze będą mieć stworzone jeszcze lepsze warunki życia niż obecnie - przekonuje starosta Róg.
Co w takim razie stanie się ze starym budynkiem? Jak dowiedzieliśmy się, do starostwa zgłosił się spadkobierca majątku, który chciałby po niższej cenie odkupić cały pałacowy kompleks.
- Jednak my nie możemy go sprzedać jakiejś wskazanej osobie, dlatego zmuszeni będziemy ogłosić przetarg - mówi Józef Róg. - Jednak jego zdaniem pomysł, aby stworzyć tam Centrum Konferencyjno - Hotelowe, spodobał się nam.
Powiat zapewnia, że pałac będzie chciał sprzedać jeszcze w tym roku. Samorząd już wystąpił o zgodę do konserwatora zabytków, bo jest ona niezbędna, by rozpocząć procedury.
Starostwo bierze pod uwagę także wariant, że kompleksu od razu sprzedać się nie uda. Niezależnie od tego będzie czyniło starania o pozyskanie pieniędzy z funduszy europejskich.
- Mamy jednak nadzieję, że uda się pozyskać i pieniądze i sprzedać ten zabytkowy pałacyk - dodaje Józef Róg.

Źródło : Polska - Dziennik Łódzki (Andrzej Wdowski)