Pomysł na biznes.
Dodane przez zbigniew dnia Listopad 25 2013 16:24:07

Od pewnego czasu funkcjonuje na rynku pracy pojęcie spółdzielni socjalnej. Zostało w Polsce wprowadzone Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001).
Aktualną podstawą prawną dla funkcjonowania tychże spółdzielni jest Ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 94, poz. 651).
Jest to moim zdaniem mało rozpowszchniona forma dająca mozliwość wychodzenia z bezrobocia i samozatrudnienia.


Kto może założyć Spóldzielnię Socjalną. Spółdzielnię socjalną mogą założyć:
-bezrobotni,
-niepełnosprawni,
-uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub środków odurzających po zakończeniu leczenia,
-chorzy psychicznie,
-bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności,
-osoby opuszczające więzienie, które mają trudności z reintegracją społeczną

Pomoc finansowa Państwa
1/Założyciele spółdzielni zwolnieni są z opłat rejestracyjnych - za wpis spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego .

2/ Osoby chcące założyć spółdzielnię socjalną mogą otrzymać jednorazowo środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie przekraczającej 4-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia na każdego członka założyciela spółdzielni socjalnej

3/ Osoby chcące przystąpić do już istniejącej spółdzielni socjalnej mogą otrzymać środki z Funduszu Pracy w wysokości 3- krotności przeciętnego wynagrodzenia na każdego członka. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy może otrzymać ze środków Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w wysokości nie wyższej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

4/ Dochody spółdzielni wydatkowane w roku podatkowym na społeczną i zawodową integrację jej członków są ? w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów - zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

5/ Spółdzielnia socjalna może ubiegać się o sfinansowanie ze środków Funduszu Pracy składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe , w pełnej wysokości przez okres 24 miesięcy od dnia zatrudnienia oraz w połowie wysokości przez kolejne 12 miesięcy, na podstawie odpowiedniej umowy między starostą a spółdzielnią oraz udokumentowanego wniosku spółdzielni.

To ogólnikowe zalożenia Ustawy. Takie inicjatywy kierowane sa do osób cierpliwych i konsekwentnych.Trzeba założyć że nie zawsze chcieć to móc.W przypadku trudności z pokonaniem barier administracyjnych i prawnych radzę skorzystać z pomocy fachowców zatrudnionych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opocznie lub Starostwie Powiatowym.

Propozycje działalności gospodarczej Spóldzielni Socjalnej
Rozszerzona zawartość newsa
1/Pomoc i opieka ludzom starszym
2/Usługi remontowe,stolarskie,budowlane
3/Usługi rekreacyjne i turystyczne
4/Usługi porządkowe
5/Działalność wytwórcza
Zbigniew Szpoton