ELŻBIETA KRAJEWSKA AL-KHOURI-Kandydatka do Rady Miasta
Dodane przez zbigniew dnia Marzec 21 2024 11:53:13

Białaczów, dn. 21.03.2024r.
Szanowni Państwo, Drodzy Wyborcy!

Decydując się na kandydowanie do Rady Miasta i chcąc przedstawić Państwu szersze i bardziej konkretne informacje dotyczące proponowanych przeze mnie działań na rzecz poprawy jakości życia naszej społeczności, wybrałam tę formę – listu otwartego.
Mam nadzieję, że dotrą one w ten sposób do szerszego grona osób uprawnionych do głosowania. Myślę, że spotykając się z Państwem bezpośrednio, będę mogła odpowiedzieć na Państwa pytania.

Bardzo zachęcam do poświęcenia chwili i zapoznania się z jego treścią. Ufam, że pomoże to Państwu w ocenie mojej kandydatury i podjęciu tej jakże ważnej decyzji, która stoi przed każdym z nas. Dla mnie cenny jest każdy głos i za każdym stoi moja odpowiedzialność za sprawy ważne dla wyborcy.

Obszarami, w których z racji mojego wykształcenia i doświadczenia pracy zawodowej czuję się najbardziej kompetentna, są edukacja i kultura. Ale, tak jak Państwo, mieszkam tu, uczestniczę w życiu naszej społeczności, borykam się z podobnymi do Państwa bolączkami, dokonuję spostrzeżeń, słucham sąsiadów, konsultujemy swoje uwagi. To pozwoliło mi wypracować kilka propozycji działań także w innych sektorach życia społecznego.

Mam pewność, że propozycje te odpowiadają także, a może przede wszystkim, Państwa oczekiwaniom i potrzebom.

I tak:

W trosce o nasze zdrowie należy poprawić praktyczny dostęp do lekarza rodzinnego, zwłaszcza osobom starszym i przewlekle chorym. Poprawy wymaga także dostępność zabiegów rehabilitacyjnych. Bolączką pozostaje brak stomatologa, a z jego zatrudnieniem wiązać należy przygotowanie odpowiedniego dla jego pracy zaplecza.

Dla ochrony zdrowia i środowiska istotnym jest też zatroszczenie się o czystość powietrza. Wciąż należy dofinansowywać programy wymiany przestarzałych systemów grzewczych, zwłaszcza w gospodarstwach domowych. W miejscach, w których najsilniej dostrzegamy wszyscy taką potrzebę, należy zainstalować system kontroli jakości powietrza. Zniknąć powinny także wszystkie stare pokrycia dachowe- eternit, zawierający szkodliwy dla zdrowia azbest. /ciąg dalszy- wejdz w odnośnik ,,czytaj więcej"/

Rozszerzona zawartość newsa

Dla poprawy naszego bezpieczeństwa celowym będzie pogłębienie współpracy z Policją i – w dalszej perspektywie - przywrócenie Posterunku Policji, poprawa stanu chodników, dróg i doprowadzenie oświetlenia ulicznego tam, gdzie o nim zapomniano.

Edukacja wymaga szczególnego pochylenia się. Chodzi o inicjatywy oświatowe, służące wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży, rozwojowi ich talentów, pasji, ale też ich zdrowiu i tężyźnie fizycznej. Należy zwiększyć dofinansowanie organizacji zajęć, imprez sportowych i kulturalnych, konkursów i innych przedsięwzięć, które temu służą.
Ważna jest również edukacja dorosłych. Zdobywanie nowych umiejętności, rozwój i pozyskanie nowej wiedzy, znacząco podnosi świadomość i jakość życia. Stąd potrzeba promocji systemu kształcenia ustawicznego oraz koncepcji uczenia się przez całe życie. Z tą drugą wiąże się też Uniwersytet Trzeciego Wieku, znana od lat koncepcja, skierowana do osób po 50. roku życia, emerytów i rencistów, którą na pewno warto byłoby wprowadzić w naszą codzienność. Istniejący już Dom Dziennego Pobytu „Senior- Wigor” trafia ze swoją ciekawą ofertą niestety do zbyt wąskiej grupy mieszkańców naszej gminy.

Opieka Społeczna to kolejna przestrzeń zasługująca na większą uwagę ze strony władz. Wsparcie finansowe udzielane na rzecz działań prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest wciąż niewystarczające. Za mało jako społeczeństwo robimy dla najbardziej potrzebujących, którzy często sami nie potrafią o tę pomoc wystąpić, bądź tak dalece są uwikłani, że ją odrzucają.
Najlepsze efekty dla przyszłości wiążą się z profilaktyką. Dlatego należy wzmocnić dofinansowanie i rozszerzyć akcje promujące zdrowy styl życia w przestrzeni publicznej oraz wszelkie działania profilaktyczne w szkołach, służące przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Wykluczeniu, które wynika najczęściej z wyniszczających nałogów - zwłaszcza alkoholizmu – oraz z bezradności życiowej i marazmu. Warto też wzmocnić przy MOPS-sie pomoc psychologiczną i prawną dla nękanych nałogami i przemocą w rodzinie. Zwiększenie skuteczności działań podejmowanych wspólnie z MOPS, to przywracanie społeczeństwu szczęśliwych dzieci, wartościowych dorosłych i ograniczenie patologii społecznych w przyszłości.

Dziedzictwo kulturowe naszego regionu – zarówno to niematerialne jak i zabytki - także wymaga szczególnej troski.
Należy czerpać z niego dziś, ale też zatroszczyć się o jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. To niezaprzeczalny walor, który stanowi o naszym bogactwie, a jego właściwa promocja- np. foldery, imprezy turystyczne czy spotkania z twórcami ludowymi - zwiększa atrakcyjność turystyczną całej gminy.
Należy monitorować także sytuację pałacu Małachowskich - perły architektonicznej Białaczowa, by móc kiedyś współdecydować o jego przeznaczeniu. Propozycji mam kilka, ale za najlepszą uważam związanie jego losów z kulturą wysoką. To w nim mogłyby znaleźć swój odbiór także te wybitne dzieła wyrażane za pomocą sztuki - muzyczne, literackie, teatralne, malarskie. Zapewnienie odpowiedniego zaplecza z pewnością przyciągnęłoby odbiorców nie tylko miejscowych, ale - a może nawet w znacznej części – także tych spoza naszej gminy. Drzemie tu wciąż niewykorzystany dla promocji i rozwoju Białaczowa potencjał.
Na jakość naszego życia wpływa także kultura popularna, jej poziom, ale i nasza potrzeba oraz możliwość aktywnego uczestniczenia w jej tworzeniu i odbiorze. Należy zatroszczyć się o zwiększenie dostępności do dóbr kultury i ożywić życie kulturalne na terenie gminy. Istniejące już instytucje i obiekty– szkoły, biblioteka, świetlice, starają się wypełniać pustkę na kulturalnej mapie naszej gminy, ale celowe i słuszne byłyby starania o stworzenie Gminnego Ośrodka Kultury w naszym mieście, jako instytucji i obiektu z prawdziwego zdarzenia. Należy także lepiej organizacyjnie i finansowo wspierać spotkania, imprezy i różnorakie inicjatywy i projekty kulturalne, rodzące się jako oddolna inicjatywa społeczna, których dobrym przykładem jest u nas Zespół Artystyczno-Muzyczny.

Rozwój gospodarczy naszej gminy, wymaga koniecznie opracowania przez specjalistów szczegółowego planu długofalowego rozwoju, opartego na pogłębionej analizie aktualnego stanu wielu obszarów, warunków, potrzeb i możliwości. Niestety od lat należymy do zaniedbanych gospodarczo obszarów na mapie naszego kraju. Słabej jakości gleby to dziś także słabe usprawiedliwienie. Warto tu wspomnieć, że ten akurat deficyt natura rekompensowała naszym przodkom pięknie, bo otaczające Białaczów lasy mogły zachwycać swym urokiem. Niestety całe ich połacie zniknęły na oczach mojego pokolenia i to nie tylko na skutek gospodarki planowej, ale też rabunkowej i żywiołu, choć tylko w tym ostatnim przypadku człowiek był bezradnym.
Natomiast brak przemysłu w najbliższej okolicy, w mojej ocenie, stanowi ważny walor dla rozwoju turystyki na ternie naszej gminy. Zupełnie niewykorzystany pozostaje wciąż np. potencjał zalewu i jego otoczenia w części należącej do naszej gminy.
O dobrostanie gospodarczym decyduje jednak znacznie więcej czynników, które leżą nie po stronie natury, ale człowieka. To m.in. znajomość zasad dobrego gospodarowania, zarządzania, umiejętności praktyczne i umiłowanie pracy. Dotyczy to nie tylko osób zatrudnionych w instytucjach, ale i indywidualnie gospodarujących rolników i przedsiębiorców, i powiązane jest ze wspomnianą wcześniej koncepcją uczenia się przez całe życie. Stąd celowym jest wspieranie organizacji warsztatów i kursów, adresowanych do chcących podnosić swoje kompetencje.
Przedsiębiorców, którzy tworzą rynek pracy i odprowadzają podatki do budżetu naszej gminy jest niestety niewielu. Należy stwarzać atrakcyjne warunki współpracy i skuteczne narzędzia, które przyciągną nowych inwestorów oraz skłonią, zwłaszcza młodych mieszkańców, do zakładania i rozwijania swoich istniejących już małych przedsiębiorstw.

Potrzebę troski stanowi także aktywizacja społeczna nowych mieszkańców naszej gminy, w osobach uchodźców z Ukrainy. Dzieci i młodzież łatwiej wchodzą w nowe środowiska, asymilują się i łatwiej opanowują nowy język. Mają inne możliwości poznawcze i szersze kontakty interpersonalne z rówieśnikami. Większego wsparcia potrzebują ci dorośli, których wykształcenie i kompetencje, bądź słaba jeszcze znajomość języka, uniemożliwiają znalezienie zatrudnienia na rynku pracy w naszym regionie i uzyskanie pełnej niezależności finansowej. Wszyscy znamy te dobre przykłady, ale z pewnością są jeszcze osoby, których potencjał intelektualny czy umiejętności praktyczne wciąż pozostają niewykorzystane dla dobra ich samych i naszych wspólnych korzyści.

Z pewnością to tylko część istotnych zagadnień i potrzeb, którymi należy się zająć w pracy dla poprawy jakości życia mieszkańców naszej lokalnej społeczności.
W ocenach sytuacji możemy się różnić, mając różne doświadczenia, różne perspektywy spojrzenia i różne priorytety w życiu. Stąd tak ważne są rozmowy i konsultacje społeczne. Każdy powinien mieć możliwość wpływu na decyzje dotyczące także jego przyszłości, na wypracowanie wspólnej wizji strategii rozwoju naszego miasta i gminy, a potem także współudział w jej realizacji. To droga przez kompromis i negocjacje, którą warto i należy wybrać.

Jestem otwarta na Państwa spostrzeżenia, propozycje i sugestie. Razem możemy więcej.
Bardzo liczę na państwa głosy w wyborach.

Chcę - służąc Państwu swoją osobą - podjąć trudne, odpowiedzialne i nowe dla mnie wyzwanie. Jestem na nie gotowa i obiecuję, że dołożę wszelkich starań, by nie zawieść zaufania, jakim zechcą mnie Państwo obdarzyć.


Z poważaniem – Elżbieta Krajewska-Al Khouri, kandydat do Rady Miasta Białaczowa w Wyborach Samorządowych 2024,
Okręg 2, KW Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”