,,Starodawna Kuchnia Regionalna"
Dodane przez zbigniew dnia Stycze� 18 2021 17:35:46

Dzisiaj zaczynamy nasz cykl pt.”Starodawna Kuchnia Regionalna”, w którym będziemy dzielić się z wami , przepisami naszych babć i mam.


Prezentację rozpoczynamy wizytą w Parczowie.

Odwiedziłem Panią Marię Szymańską mieszkankę Parczowa,(członkinię Koła Gospodyń Wiejskich) , która podzieliła się z naszymi czytelnikami kilkoma przepisami.Pierwszy przepis jaki otrzymaliśmy, jest to zalewajka na własnym zakwasie! Znaczenie słowa zalewajka : – to tradycyjna zupa wiejska, zawierająca ugotowane, pokrojone w kostkę ziemniaki, zalane (stąd nazwa) przygotowanym osobno czystym żurem z zakwasu chlebowego.

W przepisie od Pani Marii podstawowym składnikiem zalewajki jest zakwas.


Zakwas

Mąkę żytnią zalewamy przegotowaną letnią wodą,(można dodać skórkę od chleba) , i odstawiamy w ciepłe miejsce w którym musi postać minimum 2 dni.

Zalewajka:

Obrane ziemniaki kroimy w kostkę i podgotowujemy. W międzyczasie cebulę pokrojoną w kostkę oraz boczek podsmażamy na oleju bądź smalcu. Po ugotowaniu ziemniaków dodajemy do nich wcześniej przygotowany (podsmażony) boczek z cebulką oraz 2 ząbki czosnku, sól, pieprz,majeranek,wegetę . Dolewamy nasz zakwas do zupy i dalej gotujemy Pod koniec gotowania dodajemy śmietanę, rozrobioną 2 łyżkami naszej zupy.

Kolejny Przepis jak otrzymaliśmy to kluski tarte! Smak dzieciństwa niejednego z czytelników!

Kluski tarte

Na początku gotujemy obrane ziemniaki i odstawiamy do wystygnięcia. Następnym punktem jest obranie i starcie surowych ziemniaków, które ścieramy na tarce na małych oczkach. Po wykonaniu tej czynności, starte ziemniaki przeciskamy dokładnie przez ścierkę (najlepiej lnianą), żeby wycisnąć z nich wodę. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez prasę, lub dobrze ugniatamy. W proporcji 1:1,mieszamy wszystko razem i dodajemy szklankę mąki ziemniaczanej , jajko i sól do smaku. Po wyrobieniu tzw. ciasta , formujemy z niego kluski w rękach i wrzucamy do gotowanej wody. Gdy zauważymy ze nasze kluski już wypływają gotujemy je jeszcze przez 5 min. Do naszego dania można dodać okrasę ze smażonego boczku i cebuli.
/czytaj więcej/



Rozszerzona zawartość newsa
Ostatnim przepisem którym podzieliła się z nami Pani Maria ,są to pierogi z kaszą gryczaną (z grzybami lub mięsem)!

Pierogi z kaszą gryczaną

Farsz:

Pierwszym naszym punktem jest ugotowanie kaszy gryczanej ,zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Podsmażamy dużą ilość cebuli na rozgrzanym oleju. Gdy już nam wszystko się usmaży/ugotuje, mieszamy wszystko razem.
(Można również dodać gotowane i skręcone na maszynce grzyby lub w wersji niepostnej ,zamiast grzybów - mięso)


Ciasto:

Do 1 kg mąki pszennej ,dolewamy 2 łyżki oliwy , szklankę ciepłej wody , szczyptę soli i 1 jajko. Po dodaniu wszystkiego dokładnie wyrabiamy ciasto.


Przygotowywanie:

Gdy ciasto mamy już wyrobione , wałkujemy je na wcześniej przygotowanej powierzchni posypanej mąką. Z uformowanego placka, kubkiem bądź szklanką, wycinamy okrągłe placuszki. Do środka dodajemy nasz farsz i lepimy końcówki naszego ciasta na kształt pieroga. Zlepione pierogi wrzucamy do gotowanej i posolonej wody. Gdy nasze pierogi wypłyną na wierz , jeszcze gotujemy od 3-5 min i wyciągamy.
To już był ostatni przepis od Pani Marii Szymańskiej. Dziękujemy ślicznie za podzielenie się z nami przepisami i życzmy sobie aby te przepisy nie zostały zapomniane.

Niedługo podzielimy się z państwem kolejnymi przepisami!



S M A C Z N E G O !!!!!!!!!!!


Tomasz Krawczyk