Uwaga na te biedronki
Dodane przez zbigniew dnia Padziernik 24 2019 14:24:18
Ciepła jesień sprawiła że ten gatunek chrząszcza rozmnaża się w niespotykanym dotąd tempie i przypuszcza inwazje na nasze domy. O kim mowa? O BIEDRONCE AZJATYCKIEJ, w kolorze żółtym lub pomarańczowym w czarne kropki. (Pospolita biedronka wystepuje w kolorze czerwonym i ma siedem kropek). Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Obsiadają okna, wchodzą do mieszkań. Biedronki azjatyckie w domu to prawdziwa plaga.Biedronki w okresie jesienno-zimowym szukają schronienia. Zimują np. pod ziemią, pod korą drzew w parkach, lasach czy nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także w domach - zagnieżdża się zwykle we framugach okiennych czy futrynach.
W jednym miejscu może być ich nawet kilkaset, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki". Biedronki azjatyckie są bardzo ekspansywne!Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej? Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Poza tym biedronki azjatyckie mogą gryźć ludzi i zwierzęta, powodując objawy alergii, takie jak:
nieżyt nosa
astma
pokrzywka
obrzęk naczynioruchowy
Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik.
Na zdjęciu obok biedronki wędrujące po elewacji jednego z domów w Białaczowie.

Z.S