Kalendarium ,,EKG" Białaczów-MAJ
Dodane przez zbigniew dnia Maj 23 2019 08:49:16
1944r (26 maja) żandarmeria niemiecka wspomagana przez oddział ,,Kałmuków" przeprowadziła masową łapankę mieszkańców Białaczowa. Ta niespodziewana akcja miała na celu przeprowadzenie kontroli mieszkańców, ujęcie partyzantów i osób podejrzanych o udział w konspiracji. Otoczono miejscowość by zapobiec ucieczkom do lasu. Mieszkańców wypędzono z domów i zgromadzono najpierw na rynku, obok istniejącej w tamtym czasie piekarni a następnie do pałacowych stajni i wozowni. W pałacu odbyły się wstępne przesłuchania prowadzone przez funkcjonariuszy Gestapo z Tomaszowa Maz. Wiekszość mieszkańców zwolniono do domów. Kilkanaście osób aresztowano i przewieziono do siedziby Gestapo.


1979r (26 maja) W Gminnym Ośrodku Kultury w Białaczowie miało miejsce wydarzenie kulturalne, które później nikomu nie udało się powtórzyć. Koncert życzeń z okazji ,,Dnia Matki" zgromadził setki uczestników i odbiorców tego wydarzenia. Niektórym ,niestety przyszło wysłuchać koncert na zewnątrz , bo nie było możliwości obejrzenia .Z kronikarskiego obowiązku warto zaznaczyć że organizatorami tego przepięknego wydarzenia kulturalnego byli miejscowi animatorzy i członkowie sekcji kulturalnych działających w GOK-u (Zespół ,,Nautilus", kabaret ,,Kontrast" i sekcja wokalno-taneczna)1981r (maj) odbył się I Finał Światowego konkursu poezji amatorskiej, którego inicjatorem był poeta i animator kultury Waldemar Józwik. Jak co roku, finał tego konkursu odbywa się na terenie gminy Białaczów.

2009r( 1 maja)- odbył się I Rajd Rowerowy im St. Małachowskiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów.


/czytaj więcej/
Rozszerzona zawartość newsa
2010r(28 maja) Rozpoczęła się rewitalizacja dawnego Gminnego Ośrodka Kultury, znanego też jako ,,Hermes". Koszt remontu i adaptacji 1 mln 138 tys zł

2015 r (maj) Otwarcie prywatnej Przychodni Rodzinnej w Białaczowie na Placu Wolności 29A


Redakcja,,EKG"-Białaczów