75 lat temu na Łubach
Dodane przez zbigniew dnia Maj 09 2019 19:32:44
To wydarzenie a właściwie tragedia wydarzyła się dokładnie 75 lat temu, 9 maja 1944 roku na Łubach Sobieńskich (4km od Białaczowa). O faktach z tym związanych pisałem w zeszłym roku. Dziś,w związku z kolejną rocznicą przytoczę fragment wspomnień Pani BOŻENY NIEMIEROWSKIEJ-SZCZEPAŃCZYK,żołnierza Armii Krajowej ps. ,,Zorza",naocznego świadka,zamieszkujacej w tamtym czasie w Białaczowie, autorki ksiązki ,,Z przeżyć okupacyjnych na ziemi opoczyńskiej"

Pani Bożena relacjonuje:

,,Tragedia oddziału ,,Błysk" rozegrała się na koloni Łuby Sobieńskie, położonej na skraju lasów białaczowskich, w kierunku na Końskie. Oddział przybył tam w dniu 9 maja po długim marszu i zatrzymał się na postój.Kolonia Łuby Sobieńskie liczyła zaledwie kilka zagród, w których partyzanci rozlokowali się na odpoczynek. Z chwilą przybycia partyzantów wszyscy mężczyzni uszli do pobliskich lasów, w obawie przed nadejściem niemieckich oddziałów pacyfikacyjnych. Zostali jedynie starcy, kobiety i dzieci....Pięciu żołnierzy oddziału, w tym zastępca dowódcy, Jan Włodarski ps.,,Tomek"otrzymało przepustki i udało się do rodzin w Białaczowie i okolicy. Nad ranem oddział został zaskoczony atakiem przybyłej z Końskich niemieckiej żandarmerii i granatowej policji w sile 1 kompanii, uzbrojonej w cięzki sprzęt maszynowy,broń automatyczną i granaty. W akcji dodatkowo brał udział niemiecki samolot. W nierównej walce jaka się wywiązała zginęło 16 partyzantów, a jeden o pseudonimie ,,Sady"(nazwisko nieznane) dostał się do niweoli. Z ludności miejscowej zginęli Natalia Paduszyńska,kobieta w ciązy, oraz jej synek Michałek, zastrzeleni przez Niemców. W toku walki spłonęły wszystkie zabudowania kolonii. Zwłoki poległych partyzantów Niemcy ułożyli w stosie chrustuni drewna i podpalili go.
/czytaj więcej/
Rozszerzona zawartość newsa

Natychmiast po odjezdzie żandarmów niemieckich, mieszkańcy Łubów ugasili płonący stos z ciałami partyzantów, sypiąc piasek na palące się szczapy drewna. Były trudności z identyfiukacją partyzantów z uwagi na częściowo zwęglone ciała"

Zachowały się zdjęcia wykonane przez Bohdana Borowskiego. Pierwsze te u góry przedstawiają zwęgląne szczątki poległych partyzantów oddziały ,,Błysk", drugie przedstawia pogrzeb małego Michałka Paduszyńskiego.Z związku z przypadającą w tych dniach rocznicą Sołtys, Rada Sołecka Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Sobieniu oraz Przewodnicząca Rady Gminy w Białaczowie Pani Elżbieta Lasota (mieszkanka Sobienia) serdecznie zapraszają mieszkańców gminy Białaczów na wieczornicę poświęconą 75 rocznicy bitwy Oddziału AK ,, Błysk" z Niemcami na łubach Sobieńskich, która odbędzie się 12 maja 2019 roku na Łubach Sobieńskich

Zbigniew Szpoton