Nie wiadomo kiedy woda znów będzie czysta. Nadzieja w drugiej studni w Miedznej.
Dodane przez Piotr Kolczynski dnia Lipiec 28 2009 23:00:00
Prawie pięć tysięcy ludzi, mieszkających w dziesięciu wsiach na terenie gminy Białaczów, nadal pozbawionych jest czystej wody pitnej. To efekt wykrycia w niej bakterii coli. Konieczne było zamknięcie wodociągu w Miedznej Drewnianej. Jak długo ta sytuacja jeszcze potrwa, dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć.

- Z problemem borykamy się już od minionego tygodnia - mówi Marianna Rożej, powiatowy inspektor sanitarny w Opocznie. - Początkowo w wodzie stwierdziliśmy pojedynczej bakterie ogólne, więc wydaliśmy decyzję o możliwości z korzystania z wody, ale po przegotowaniu. Niestety, w piątek pojawiły się w niej bakterie coli, a więc pochodzenia ściekowego. Musieliśmy ustalić źródło zakażenia. Okazało się, że jest nim studnia w Miedznej Drewnianej. Wodociąg trzeba było wyłączyć z użytkowania.

W gminie niemal natychmiast zebrał się zespół zarządzania kryzysowego.

- Przede wszystkim przekazaliśmy informacje sołtysom poszczególnych wsi o bezwzględnym zakazie korzystania z wody do celów spożywczych - mówi Jan Jóźwik, wójt gminy. - I od razu uruchomiliśmy beczkowozy, aby zaopatrzyć ludzi w wodę pitną i do celów gospodarczych, także dostarczyć ją do Domu Opieki Społecznej i firm prowadzących działalność gospodarczą.

Już w piątek do gminy przywiezionych zostało 7,5 tysiąca pięciolitrowych opakowań wody mineralnej niegazowanej z Ciechanowa. Drugi jej zrzut trafił do ludzi na drugi dzień w godzinach popołudniowych. Cały czas wodę dostarczają beczkowozy, zaopatrujące się w wodę z hydroforni w Żelazowicach.

Rozdziałem wody do celów spożywczych zajęli się sołtysi.

- Ludzie mieli wodę w domach niemal od razu - mówi Elżbieta Zielińska z Białaczowa. - Do celów gospodarczych wodę beczkowozami rozwozili nasi strażacy. Jeszcze mamy wiele palet wody, które sukcesywnie będziemy rozdzielać. Moim zdaniem trzeba by jej więcej przydzielać dla rodzin wielodzietnych. Zasugerujemy to wójtowi i na pewno tak się stanie.

Zdaniem pani Elżbiety mieszkańcy są wyrozumiali. - Taka sytuacja jak u nas może zdarzyć się wszędzie - uważa.

Nie brak jednak głosów, że zbyt późno mieszkańcy zostali odcięci od zakażonej wody i niezbyt widoczne były informacje o tym. Wójt nie zgadza się z zarzutami.

- Sołtysom pisemne informacje przekazaliśmy od ręki. Zaraz znalazły się na tablicach ogłoszeń - mówi. Jak do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby mieszkańcy choć przez godzinę pozbawieni byli wody. W urzędzie nasi pracownicy dyżurują przez 24 godziny i jak tylko otrzymają sygnał, że gdzieś jej brakuje, to natychmiast jest tam dowożona.

Źródło: Polska Dziennik Łódzki (Andrzej Wdowski)