Warunki krajobrazowe i przyrodnicze.
Dodane przez Piotr Kolczynski dnia Listopad 17 2008 09:56:06
Na terenie gminy Białaczów znajduje się również, utworzony w 1976 r. rezerwat leśny „Białaczów”, chroniący stary las liściasty - grądowy z udziałem lipy, jaworu i buka. z fragmentami naturalnego łęgu olszowo - jesionowego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 22.25 ha
Pomniki przyrody:
- aleja modrzewiowa przy drodze leśnej Białaczów - Ossa.
- aleja składająca się ze 180 grabów pospolitych, klonów pospolitych, kasztanowców białych, lip drobnolistnych - położona przy drodze Białaczów - Ogonowice.
• użytki ekologiczne
• kompleks bagien, torfowisk i terenów śródleśnych okresowo zalewanych wodą:
- w leśnictwie Białaczów o pow. 0,24 ha,
Na obszarze gminy Białaczów utworzono Białaczowski Obszar Chronionego Krajobrazu, który jest elementem systemu wojewódzkiego. Poprzez układ korytarzy ekologicznych utrzymuje więzi z Piliczańskim OCHK oraz systemami przyrodniczymi województw świętokrzyskiego i mazowieckiego.
Przesłanką dla utworzenia Białaczowskiego OCHK była potrzeba ochrony nagromadzonych tutaj wartościowych zasobów przyrodniczych i kulturowych.
Nie budzący większych zastrzeżeń (poza wodami) stan środowiska, nieskażone powietrze, duża lesistość, usytuowanie między dwoma miastami (Opoczno - Końskie), interesujące walory kulturowe to walory, które mogą stanowić szansę rozwoju gminy poprzez kreowanie rozwoju funkcji rekreacyjnej i rolnictwa ekologicznego.
Park w Białaczowie.
Powierzchnia jego wynosi 2,5 ha, w tym 1,5 ha wód, obecnie częściowo zarośniętych. Założenia parkowe wraz z pałacem znajdują się w zachodniej części Białaczowa.
W parku znajduje się pałac murowany, kryty czterospadowym dachem łamanym, posiada czterokolumnowy portyk i duże boczne arkadowe galerie.
W parku występują zabytkowe drzewa pod ochroną konserwatora przyrody: 20 gatunków drzew i 12 gatunków krzewów. Do najstarszych drzew należy zaliczyć lipy z alei głównej mające około 200 lat o obwodach od 2,3 m do 3,1 m oraz pojedyncze drzewa jak: buk zwyczajny o obwodzie 3,0 m, białodrzew o obwodzie. 6,3 m, jesiony od 3 - 3,7 m, klon srebrzysty o obwodzie. 5,1 m. Powyżej 2,0 m obwodu mają także kasztanowce i dęby wolno rosnące. Obwody innych drzew liściastych wynoszą od 0,9 - 1,0 m, a drzew iglastych przeciętnie od 1,2 - 2,5 m.
Informacje i zdjęcia dzięki uprzejmości UG w Białaczowie.