Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmLuty 20 2020 17:59:52
Obecny adres IP
3.234.245.125
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 315
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kleks
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
REGULAMIN TURNIEJU SZACHOWEGO

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów organizuje Pierwszy Mikołajkowy Turniej Szachowy.

Zawody odbędą się 06.12.2009 r. w sali sportowej szkoły w Białaczowie ul. Szkolna 36, o godzinie 10.00. Zawody rozegrane zostaną w trzech kategoriach :

I kategoria - dzieci kl. IV - VI ;

II kategoria - Młodzież gimnazjalna ;

III kategoria - open ( b.o. wieku ).

Zgłoszenia przyjmują i wszelkich informacji udzielają :

- Gminna Biblioteka Publiczna w Białaczowie - tel. (44) 758 13 88

- Wiktor Biernacki ( SPiRGB ) - tel. +48 603 571 324

Nad turniejem patron medialny objął Tygodnik Opoczyński „TOP” i TVP Łódź.
Atrakcją turnieju jest upominek dla każdego uczestnika , puchary i wysokie nagrody dla zwycięzców trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii.

PONIŻEJ ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z REGULAMINEM TURNIEJU.

Regulamin Turnieju do pobrania : doc; pdf
Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie.
Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie, mieszczący się w zabytkowym pałacu, może funkcjonować w obecnej siedzibie jedynie do końca przyszłego roku. Władze Powiatu Opoczyńskiego mają więc zaledwie rok na wybudowanie nowego budynku placówki. DPS-y, które nie spełniają obowiązujących standardów, muszą dostosować placówki do wszelkich wymogów do końca 2010 roku. Dotyczą one m.in. sposobu funkcjonowania DPS-ów, standardu świadczonych przez nie usług, typu kierowania i przyjmowania nowych podopiecznych oraz rodzajów dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia na prowadzenie domu. Najkosztowniejsze dla większości placówek okazały się wymagania lokalowe. Ich spełnienie w przypadku domu pomocy w Białaczowie jest niemożliwe, bowiem obiekt jest wpisany do rejestru zabytków i nie można go dowolnie przebudować. Dlatego władze Powiatu Opoczyńskiego postanowiły wybudować dla DPS-u całkiem nowy budynek. Nowa siedziba powstanie również w Białaczowie, przy ul. Konstytucji 3 Maja, na działce o powierzchni około 4 ha, którą w czerwcu, z przeznaczeniem na ten cel, przekazała Starostwu Opoczyńskiemu nieodpłatnie Agencja Nieruchomości Rolnych. Budynek ten będzie spełniać wszystkie wymagane standardy. W budynku tym znajdzie się miejsce dla 99 pensjonariuszy. Budowę obiektu zaplanowano na lata 2009-2010. Pragniemy nadmienić, iż w projekcie budżetu na 2010 zostały zaplanowane środki na w/w cel w wysokości 12.000.000 zł.

Pragniemy służyć wszechstronną pomocą osobom dorosłym, głownie starszym, które z powodu problemów zdrowotnych, socjalnych bądź bytowych nie mogą przebywać w miejscu swego zamieszkania. Stworzenie Domu dla blisko 100 osób, które tu żyły i także dziś mieszkają, byłoby już wystarczającym powodem do dumy. Ratujemy nie tylko ciało, lecz także duchowość oraz godność w starości i odchodzeniu na druga stronę życia. Taka jest nasza misja, którą staramy się wypełniać możliwe najsumienniej.

Źródło : Opocznianie.pl
Ksiądz Wojtan nie żyje - zginął w wypadku.
W wypadku samochodowym w Wieniawie zginął ks. prałat Jan Wojtan, dziekan opoczyński, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Opocznie. Był w drodze na Kolegium Konsultorów w Kurii Radomskiej. Do wypadku doszło o godz. 11 w Wieniawie na drodze krajowej nr 12. W samochód, którym w stronę Radomia jechał Ksiądz Wojtan, uderzyła przyczepa, która nagle odczepiła się od jadącej z przeciwka ciężarówki. Jak poinformował January Majewski z Zespołu Prasowego Mazowieckiej Policji - przyczepa z niewiadomych przyczyn odczepiła się od samochodu. Teraz droga jest zablokowana, kierowcy jadący tą trasą stoją w gigantycznym korku. Policja organizuje objazdy.

Żródło : Radio Plus ( Magdalena Gliszczyńska )

W zakładce "...czytaj więcej..." inne informacje o Śp. Ks. Wojtanie
Warto zobaczyć.

MUZEUM REGIONALNE W OPOCZNIE

ZAPRASZA

Na otwarcie wystawy czasowej "Rzeźby, płaskorzeźby, ikony Andrzeja Oliwy", które odbędzie się 10.11.2009r. o godzinie 14.00.
Wystawa czynna będzie od 10.11.2009r. do 05.01.2010r.

w zakładce "...czytaj więcej..." życiorys Andrzeja Oliwy
Informacja : Dyrekcja Muzeum Regionalnego w Opocznie
Przyjdź do nas !!!!!!!!!!!!!!!
STOWARZYSZENIE
PROMOCJI I ROZWOJU GMINY BIAŁACZÓW

Z A P R A S Z A !!!!!


Nie lubisz się nudzić? Chcesz zrobić coś dla siebie ? Przyjdź do nas!!!

Wszystkich chętnych, szczególnie dzieci i młodzież Gminy Białaczów zapraszamy na lekcje nauki tańca towarzyskiego w cenie 25-35 zł/miesiąc oraz na warsztaty teatralne w cenie 5 zł/miesiąc po 2 godziny tygodniowo. (ceny uzależnione od liczby uczestników)
Zajęcia będą prowadzone w Białaczowie przez instruktora Domu Kultury z Opoczna.
Zapisy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białaczowie
lub pod numerem (0-44)- 758 13 88
"Ocalić od zapomnienia." w Białaczowie.Gminna Biblioteka Publiczna

w Białaczowie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Autorem zdjęć ukazujących cmentarz w Białaczowie jest znany fotografik krakowski

PIOTR SZYMASZEK

Wystawa będzie czynna cały listopad.

Spotkanie z autorem odbędzie się 3 listopada 2009r. (wtorek) w godz. 11.00 - 15.00.

Wystawa powstała dzięki finansowemu wsparciu

Urzędu Gminy Białaczów.
Wszystkich Świętych.
Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum) – chrześcijańska uroczystość obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.
W dniu tym przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim ludzi, których życie nacechowane było świętością. Jest to także święto wszystkich, dla których celem jest życie prowadzące do zbawienia.
Historia
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej.
W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części, na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom, w dniu 1 maja.
Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.
Współczesność
Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, chrześcijański, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Święto to było również w czasach PRL dniem wolnym, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.
Następnego dnia po Wszystkich Świętych (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Zaduszki). Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.
Za wikipedia.pl
Zawody szachowe.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów organizuje Pierwszy Mikołajkowy Turniej Szachowy.

Zawody odbędą się 06.12.2009 r. w sali sportowej szkoły w Białaczowie ul. Szkolna 36, o godzinie 10.00. Zawody rozegrane zostaną w trzech kategoriach :

I kategoria - dzieci kl. IV - VI ;

II kategoria - Młodzież gimnazjalna ;

III kategoria - open ( b.o. wieku ).

Zgłoszenia przyjmują i wszelkich informacji udzielają :

- Gminna Biblioteka Publiczna w Białaczowie - tel. (44) 758 13 88

- Wiktor Biernacki ( SPiRGB ) - tel. +48 603 571 324

Nad turniejem patron medialny objął Tygodnik Opoczyński „TOP” i TVP Łódź.
Atrakcją turnieju jest upominek dla każdego uczestnika , puchary i wysokie nagrody dla zwycięzców trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii.

ZAPRASZAMY.
Manewry OSP.
Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie oraz Leśnictwem Białaczów zorganizował w dniu 18 października 2009 roku gminne manewry strażackie.
Manewry rozpoczęły się o godzinie 14.00. Sygnałem do rozpoczęcia akcji był głos syreny strażackiej we wszystkich jednostkach. Po ogłoszonym alarmie wszystkie jednostki stawiły się na miejscu akcji. Zadaniem strażaków było: ustawienie samochodów z podziałem na odcinki bojowe, rozprowadzenie linii gaśniczej oraz działania gaśnicze prowadzone przy pożarze lasu.
Ćwiczenia te miały na celu:
- przygotowanie terenu do działań gaśniczych
- doskonalenie sposobu zabezpieczania pogorzeliska
- sprawdzenie umiejętności współdziałania strażaków OSP między sobą w czasie prowadzenia akcji gaśniczej.
- sprawdzenie umiejętności obsługi posiadanego sprzętu gaśniczego.
- sprawdzenie wydajności pompy pływającej należącej do OSP Radwan.
- sprawdzenie umiejętności systemu dostarczania wody na dużej odległości.
W ćwiczeniach udział wzięły jednostki OSP z następujących miejscowości: Radwan, Parczów, Parczówek, Petrykozy, Skronina, Żelazowice, Wąglany, Białaczów, Miedzna Drewniana.
Całość manewrów podsumował Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Jan Wiktorowicz (dowódca akcji), który stwierdził, iż ćwiczenia przebiegły zgodnie z planem i przyniosły zamierzony efekt. Stwierdził również, iż zadanie było szczególnie trudne dla jednostek z Radwana, Parczowa i Parczówka. Zadaniem tych jednostek było zbudowanie linii zasilającej z rzeki Wąglanki do źródła pożaru. Długość linii wynosiła 300 metrów i składała się z 15 odcinków.
Manewry obserwował Wójt Gminy Białaczów Jan Jóźwik oraz Leśniczy Leśnictwa Białaczów Bogusław Wojciechowski.
Na zakończenie Wójt Gminy Białaczów podziękował wszystkim strażakom za organizację oraz czynny udział w akcji. Podkreślił również wagę współpracy wszystkich jednostek przy tego typu akcjach a następnie zaprosił wszystkich zgromadzonych na skromny poczęstunek przy ognisku.

Fotoreportaż
Autor : Karolina Świątek
Dzień papieski.

DZIEŃ PAPIESKI w naszym kraju obchodzony jest od 2001 roku. W tym roku przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Wolności”. Jan Paweł II apelował o wolność narodów a także każdej ludzkiej istoty. Uczył przebaczenia, pojednania a także miłości. Dawał ludziom nadzieję i wiarę. Jego dar zjednywania sobie serc ludzkich spowodował, iż ludzie na świecie bez względu na swoje poglądy religijne darzyli go szacunkiem.
Dla uczczenia pamięci wyboru Karola Wojtyły na Papieża uczniowie Gimnazjum w Białaczowie przygotowali występ artystyczny.
Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym powitaniem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Zastępca Wójta Gminy Białaczów Barbara Goworek, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Ziębaczewska, ks. Proboszcz parafii Białaczów Henryk Wójcik, ks. Proboszcz parafii Petrykozy Waldemar Gula oraz Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie Renata Konecka.
W swym programie uczniowie przedstawili pontyfikat Jana Pawła II, jego przesłania oraz myśli. Odbyła się także prezentacja multimedialna przedstawiająca fragmenty życia Naszego Papieża a chór dziewcząt działający przy Gimnazjum w Białaczowie śpiewał pieśni poświęcone Janowi Pawłowi II.
Na zakończenie wszyscy odśpiewali ulubioną pieśń Papieża „Barkę” oraz wspólnie modlono się o szybką beatyfikację.
Po części artystycznej głos zabrał ks. Proboszcz parafii Białaczów Henryk Wójcik, dziękując uczniom za przygotowanie tak wspaniałej akademii. Słowa podziękowania dla wszystkich złożyła także Pani Dyrektor Gimnazjum w Białaczowie Anna Smolarczyk.

Fotoreportaż

Informacja : UG Białaczów
ZAPROSZENIE.


Zapraszamy na niecodzienny spektakl. W dniu 22 października (czwartek) o godzinie 18 w kawiarni MDK w

Opocznie
odbędzie się premiera spektaklu słowno muzycznego pt. "Dojrzewanie z poezją".

Autorzy: literaci należący do Opoczyńskiego Klubu Literackiego "Nad Wąglanką"

Adaptacja i reżyseria Wiktor Biernacki

Wystąpią młodzi aktorzy z Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych Nr 1 W Opocznie.


Serdecznie zapraszamy!

Strona 83 z 92 << < 80 81 82 83 84 85 86 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes