Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAKwiecie� 25 2024 07:35:25
Obecny adres IP
3.146.35.203
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Historia Białaczowa w filmie

Piękna nasza Polska cała...



Czy śmiać sie czy płakać?


Tym razem poproszę Was o komentarz.

Felieton redakcyjny
Newsy
I tak dobry wynik

Analizując ilość odwiedzin na naszej stronie w skali miesiąc do miesiąca odnotowaliśmy w okresie 21 stycznia do 21 lutego 2014 roku mały spadek. Odwiedziło nas 150.515 internautów(czytelników). To jest dobry wynik, gdyż daje to przecietną powyżej 5tys wejść dziennie.
Niepokoi nas niezmiennie mała aktywność czytelników w redagowaniu naszej gazety.Warto jeszcze raz przypomnieć, że ,,EKG-Białaczów" jest niekomercyjnym, społecznym portalem, i nikt z redagujących, jak również jego właściciele, nie pobiera żadnych profitów.
Czytelnicy w mailach pytają nas również o bierną postawę tych o których często piszemy, a więc sprawujących władzę i kreujacych rzeczywistość w gminie.Przyznam że Redakcję również to zadziwia. Może zbliżające sie wybory samorządowe uaktywnią niektórych.
W ubiegłym miesiącu największą poczytnością cieszył się artykuł Iwony Urbańczyk pt ,,Ocalić od zapomnienia".(255 czytań)
Savoir-vivre
<'>


Przedstawianie osób

W życiu sami niejednokrotnie spotkaliśmy sie z sytuacją że osoby nam znane winne sobie być przedstawiene, a my uczestniczymy jako tzw moderatorzy. W takiej sytuacji spoczywa na nas obowiązek przedstawienia ich sobie. Często ,przyznacie,jest to dla nas problematyczna sytuacja, no bo: kogo komu, w jaki sposób i w jakiej kolejności przedstawić?
Naszym zachowaniem możemy okazać tym osobom szacunek, sprawić im przykrość albo nawet kogoś obrazić. Unikniemy sprawiania komuś przykrości i obrazy, gdy zastosujemy się do wypracowanych od wieków zasad precedencji - pierwszeństwa. Musimy więc pamiętać, że:

1/ Małżeństwo jest ważniejsze od osoby samotnej.

2/ Osoba, która przebywa z nami, od osoby dochodzącej.

3/ Gość od domownika
.
4/ Cudzoziemiec od krajowca.

5/ Kobieta od mężczyzny.

6/ Osoba starsza od osoby młodszej.

7/ Osoba bardziej utytułowana od osoby mniej utytułowanej .

8 Osoba zajmująca wyższe stanowisko od osoby zajmującej niższe stanowisko.

9/ Osoba publiczna od osoby, która taką nie jest .

10/NASZA MATKA OD WSZYSTKICH INNYCH OSÓB

Zawsze przedstawiamy osobę mniej ważną osobie ważniejszej.
Jeżeli zatem przedstawiamy sobie kobietę i mężczyznę, oboje w średnim wieku, zwracamy się do kobiety, mówiąc: ?Pozwoli pani, że przedstawię pani mojego znajomego - pana W
Może się zdarzyć, że tych nieznających się osób jest więcej niż dwie, wtedy sytuacja komplikuje się bardziej. Musimy bowiem szybko ustalić ich hierarchię. Jeżeli zatem znajdziemy się w towarzystwie: pani 40 lat, pani 20 lat i pan 40 lat, przedstawimy ich sobie w sposób następujący: Zwrócimy się do pani 40 lat i powiemy: Pozwoli pani, że przedstawię pani panią Z i pana K". Jeśli przedstawiamy sobie osoby równe statusem, np. dwie dwudziestolatki, możemy uprościć sprawę, mówiąc: ,,Poznajcie się, panie", a one same się sobie przedstawią.

LuizaF

Zródło savoir-vivre.com.pl

Kiedy powstał Białaczów?


Pytanie o powstanie jakiejkolwiek miejscowości w Polsce i nie tylko jest trudne. Założyciele wsi, osad i miast nie troszczyli się o taki drobiazg jak data, a często nie za bardzo zdawali sobie sprawę jaka ta data jest. Niemniej w oparciu o źródła historyczne można pokusić się o próbę, choćby przybliżonego ustalenia czasu powstania Białaczowa, bo o ten stary "gródek" właśnie tu chodzi.
Rozważania na ten temat należy oprzeć przede wszystkim na dostępnych źródłach historycznych. Naturalnie ja nie mam dostępu do takich źródeł, dlatego muszę oprzeć moje przemyślenia na tym co dla mnie jest dostępne. Zdecydowałem się na książkę "Białaczów i okolica w latach 1233 - 1914" ks. Henryka Karbownika wydaną w 1998 r., ponieważ uważam to opracowanie za najbardziej wiarygodne z dostępnych.

Z ostatniej chwili
NewsyZ ostatniej chwili !!!!!!!!!!!

Dziś nad ranem w wieku 76 lat zmarł Pan KRAJEWSKI HENRYK- emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Białaczowie,pedagog,wychowawca wielu pokoleń,pasjonat sportu,opiekun drużyn harcerskich,działacz społeczny.
Cześć jego pamięci.
Wyrazy współczucia rodzinie składa Redakcja EKG oraz jej czytelnicy.
Uroczystości pogrzebowe odbędą sie dnia 17 lutego o godz.12 w kościele parafialnym w Białaczowie.
Ten wyjątkowy dzień w roku "Walentynki".

Mamy 14 lutego, czyli Dzień św. Walentego, popularnie zwany Walentynkami lub świętem zakochanych. Wystawy sklepowe zbombardowały czerwone serca, przytulanki i inne bardziej lub mniej słodkie gadżety. Dla niektórych osób, niekoniecznie samotnych, Walentynki to przejaw nadmiernej komercjalizacji rodem z Ameryki, dla innych sympatyczny dzień, który poświęcają na uszczęśliwienie swojej drugiej połówki. Zanim przygotujemy kolację przy świecach i romantycznej muzyce, warto przenieść się w czasie do odległej przeszłości, aby dotrzeć do źródeł tego święta. Wszak tradycje podobne Walentynkom były znane już w starożytności, zanim świat obiegł kult św. Walentego i jego powszechnie znanej dziś tradycji.
Nazwa ?walentynki? pochodzi od świętego Walentego, patrona zakochanych, który był biskupem i męczennikiem rzymskim. Tego dnia w kościele katolickim również obchodzone jest to święto. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90 - tych ubiegłego wieku z kultury francuskiej i krajów angielskich, a także wraz z kultem św. Walentego z Bawarii i Tyrolu. Konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimą, słowiańską nocą kupały lub sobótką, obchodzoną w nocy z 21 na 22 czerwca. Stałym niemalże elementem Walentynek jest wzajemne wręczenie sobie ozdobnych karteczek - czerwonych, najczęściej w kształcie serca, opatrzonych walentynkowym wierszykiem, a często miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera lub partnerki walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek, jak również bardziej osobistych elementów garderoby. Walentynki to święto wszystkich zakochanych, zarówno tych, którzy pozostają w związku, jak i tych, którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego.


Savoir-vivre

Zasady zachowania przy stole.

Prawie każdy z nas miał kiedyś dylemat jak w danej sytauacji zachować sie przy stole (ktorymi sztućcami spozywać daną potrawę,czy i jak ją wogóle spożywać. Drobne uchybienia będą nam wybaczone, ale najbardziej typowych błędów przy stole powinniśmy się wystrzegać

1/Opieranie łokci o stół - łokcie nie mają co tu robić, nad blatem mogą znajdować się tylko
dłonie i nadgarstki.

2/Pochylanie zbyt nisko głowy nad posiłkiem - szczególnie w wydaniu damskim wygląda to mało elegancko, jak włosy lądują w potrawie. Po to mamy sztućce, aby podawać sobie kęsy do ust, a postawa wyprostowana to wymóg kulturalnego biesiadnika.

3/Odkładanie na obrus uprzednio użytych sztućców - raz użyte sztućce nie mają prawa ponownie dotknąć obrusa. Toteż nie odkładamy sztućców w ten sposób, że częściowo znajdują się na talerzu, a częściowo na stole, tylko krzyżujemy je, albo kładziemy równolegle na talerzu.

4/Oblizywanie łyżeczki od herbaty czy kawy - w kontaktach oficjalnych musimy z tej przyjemności zrezygnować, nawet gdy wsypujemy przepyszną śmietankę do kawy, mówi się trudno.

5/Podawanie herbaty w szklankach - powinniśmy trzymać się zasady, że gorące napoje podajemy w filiżankach, a zimne w szklankach.

6/Trzymanie kieliszka z winem za kielich - gdy tymczasem należy trzymać go za nóżkę. Pozwoli to uzyskać piękny dźwięk podczas toastów, a także w przypadku win schłodzonych zapobiegnie to ociepleniu trunku.

7/Przeglądanie się w lusterku pamiętajmy, że jeśli chcemy poprawić coś w swoim wyglądzie, to powinniśmy wyjść do toalety. Damie nie przystoi wyjmowanie puderniczki w trakcie posiłku.

8/Wygłaszanie toastów przed gospodarzem - gdy tymczasem zasady dobrego wychowania wskazują, że pierwszy toast należy do gospodarza.

9/Wygłaszanie toastów podczas gorącego dania - toasty należy wznosić między posiłkami.

Staw w Białaczowie


Zdjęcie autorstwa Aleksandra Jańczaka.

Tęsknimy za wiosną i latem i wierzymy że miejsce to za kilka lat będzie wyglądać bardziej okazale.

Savoir-vivre

Od dzis, w każdy piątek bedziemy przedstawiać przykłady zasad poprawnych zachowań w domu, pracy, w towarzystwie,przy stole,w środkach komunikacji publicznej, na balach i imprezach,w kinie, teatrze itd.
Wspołczesne tempo życia i postepująca cywilizacja powoduje że zapominamy o elemantarnych zasadach dobrego bycia i zachowania a wiec z języka francuskiego savoir-vivre.

Zasady podawania kawy


Parzenie kawy, jak i jej podawanie podlega licznym zasadom. Wynika to faktu, że tylko prawidłowo przygotowana może urzekać swoim aromatem. Warto zatem poznać kawową etykietę, aby móc cieszyć się prawdziwym smakiem kawy, a przy tym nie popełnić żadnej towarzyskiej gafy.
Co sprawia, że napój ten cieszy się tak dużą popularnością? Jedni twierdzą, że jest to charakterystyczny smak i aromat, który pobudza zmysły. Inni twierdzą że sprawia to kofeina, która budzi człowieka z letargu, przyśpiesza przemianę materii i zwiększa sprawność umysłu.
Jedno jest pewne ? niezależnie gdzie, z kim i jaką kawę pijemy, ważny jest sposób jej przygotowania, który ma znaczący wpływ na końcowy efekt, czyli smak.

Z ciastkiem?

Jednym z podstawowych i niezgodnych z zasadami serwowania kawy błędów, jest zwyczaj podawania do niej ciastek, głównie tych z kremem. Ich słodki smak po prostu nie pasuje do kawowej goryczki. Według opinii wielu kawoszy ciastka uniemożliwiają rozkoszowania się gorącym napojem, bo zamiast na nim, skupiamy się na jak najszybszym zjedzeniu podanych słodyczy. Poza tym wciąż spotykanym zjawiskiem jest "maczanie" ciastka w kawie. O ile w domu, kiedy nikt nas nie widzi i możemy sobie na to pozwolić, o tyle w towarzystwie jest to bardzo nieeleganckie. Kawa najlepiej komponuje się z małą gorzką czekoladką, herbatnikiem korzennym lub migdałkiem opruszonym kakao.

Jak używać łyżeczki?

Po pierwsze pamiętajmy, że nie wolno pić kawy z łyżeczką wewnątrz filiżanki - jest to nie tylko nieeleganckie, ale i niebezpieczne. Równie nieładnie jest zostawiać ją opartą do góry dnem o brzeg spodka. Jak więc powinniśmy się nią posługiwać?
- Przede wszystkim warto pamiętać, że filiżankę układamy na spodku Łyżeczkę, skierowaną uchwytem do gościa, kładziemy na spodku, po prawej stronie. Po użyciu, jedynym słusznym dla niej miejscem jest właśnie spodeczek, na który odkładamy ją tak, by całą powierzchnią stykała się z naczyniem. Absolutnie zabronione jest opieranie łyżeczki o kant spodka lub filiżanki.

,,Grozi uszkodzeniem mózgu"
Newsy

Kaprysy wieczorną porą

Rozpoczął się luty. Drogi i podwórka zalega śnieg, trudności z przemieszczaniem się i mroźny wiatr nie sprzyjają spacerom. Jeśli nie musimy, w ogóle nie ruszamy się z domu. Odcinamy się od świata i ludzi, długie popołudniowe godziny spędzamy samotnie lub z domownikami na czynnościach, których jedynym efektem jest pożeranie czasu. Tak wygląda zima. Senność, otępienie, kiepskie samopoczucie, przygnębienie, kolejna kawa, wypłukany magnez, skurcze mięśni, zastój, nerwowość. Wyższe rachunki za światło, bo przecież czymś trzeba się zająć, a tym czymś najczęściej jest oglądanie telewizji, choćby skoków i biegów narciarskich. Ale nie w moim przypadku (choć przyznaję się do ,,komercyjnego grzeszku", którym pozostają nadal ?
..Pingwiny z Madagaskaru").
Pisałam niedawno o propozycji dla młodych - prosiliśmy o przesyłanie tekstów m.in. nt. najnowszych filmów, recenzji książek, ciekawostek z życia szkoły, wszystkiego, o czym chcielibyście czytać. Nie ukrywam, że chciałabym też zainteresować was nieco literaturą, moją pasją. Tak się składa, że przyjaciółka z Kalisza pisze różności: dramaty, wiersze, opowiadania, eseje. Zdolna bestia. Na swoim blogu rozpisuje się inspirująco o współczesnym pojmowaniu filozofii, szukaniu sensu istnienia, a tak naprawdę - samego siebie. Żarłocznie przywarłam do tych zdań, konceptów, bo, po prawdzie, mało już miejsca u nas na wrażliwość, na odwagę zadawania pytań, na potrzebę dochodzenia do sedna rzeczy. Przecież to takie niemodne, niepraktyczne, odrealnione, nieopłacalne. No i, rzecz jasna, grozi uszkodzeniem mózgu. Pomarzyć zawsze można, no to sobie wyimaginowałam, znajdę i tu, na miejscu, kilkoro zainteresowanych wymianą poglądów, takie powsinogi merytoryczne, co sobie chcą wyrysować własną mapę świata. Nadzieja matką głupich - mówią, ale mówią też, że ona umiera ostatnia. Czekam więc, jeśli paracie się jakąkolwiek formą twórczości - piszcie do nas, pochwalcie się.
Póki co, na dobry początek, zostawiam was z Jerzym Pilchem (niedawno wszedł do kin film na podstawie jego powieści ,,Pod Mocnym Aniołem", więc chyba coś niecoś słyszeliście). Nie jest to recenzja, ale coś na kształt subiektywnego odbioru twórczości tego poczytnego autora.

,,Fobie, obsesje i wszystko, co lubię"
Nie przepadam za popisami - recenzjami książek. Zwłaszcza swoimi własnymi. Przejaw lenistwa - spiąć myśli i wrażenia w jakąś spójną, artykułowalną klamrę - odnieść się do przyswojonych treści - przeważa. Ale też i bezsens - cóż mogę powiedzieć o czymś, co przemielone już zostało po wielokroć przez umysły sprawniejsze, elokwentniejsze, dociekliwsze. Niby subiektywizm jest domeną naszych czasów - lecz kontekst całości, groźba wtórności, powtarzania mało odkrywczych kwestii - paraliżuje. Ambicja to zwodnicza? Być może.

Strona 77 z 110 << < 74 75 76 77 78 79 80 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes