Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmMarzec 05 2021 10:00:08
Obecny adres IP
3.238.7.202
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 320
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: maciej jozwik
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Polska biega.
Ruszyła piąta edycja akcji Polska Biega, która zachęca Polaków do aktywnego spędzania wolnego czasu i promuje bieganie jako sposób na zdrowy tryb życia. Biegi organizowane w ramach akcji odbędą się w weekend 9-10 maja 2009 roku.
Krótkie biegi o otwartej formule przygotują w swoich miejscowościach władze gmin, szkoły i kluby sportowe oraz nieformalne grupy biegaczy, zachęcone przez organizatorów akcji.
Akcja ma zachęcić Polaków, aby zarzucili „kanapowo-telewizyjny” model spędzania wolnego czasu i spróbowali swoich sił w bieganiu. Z roku na roku projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem - w 4 edycji Polska Biega, w maju 2008, wzięło udział ponad 65 tysięcy uczestników z ponad 476 miejscowości. (informacja za "Gaz. Wyb")
W etapie z Białaczowa do Petrykóz brały udział dzieci z lokalnych szkół. Atrakcją biegu byli : Mistrz Olimpijski Robert Korzeniowski i znany sprawozdawca sportowy Przemysław Babiarz, wielcy zwolennicy akcji "Polska Biega". Obecni byli również przedstawiciele władz, wójt Jan Jóźwik, wicewójt Barbara Goworek oraz dyrektorki szkół Mariola Zalega i Ewa Raczyńska - skarbnik i wiceprezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów.Obecny był również prezes LKS Białaczów Andrzej Martyka.
Na trasie biegu zebrało się liczne grono zwolenników akcji. Byli również kibice, którzy z poświęceniem "walczyli" o autografy Mistrza i lubianego sprawozdawcy.
Impreza była świetnie zorganizowana.

Fotoreportaż
XXVIII Konkurs Poezji Wąglany - Białaczów 2009


3 maja w pałacu St. Małachowskiego, w Białaczowie miała miejsce doroczna impreza kulturalna związana z poezją - podsumowanie XXVIII Międzynarodowego Konkursu Poezji, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Wąglan. Na tegoroczne rozdanie nagród przybyło 13 uczestników konkursu z Polski i zagranicy. Między innymi, aż z Madrytu w Hiszpanii do Białaczowa dotarła laureatka w kategorii "Najdroższe gniazdo rodzinne" pani Ida Sieciechowicz. Pani Ida jak, zwyczaj nakazuje została gościnnie przywitana chlebem i solą przez gospodarzy Białaczowa - Wójta Jana Jóźwika i dyrektora DPSu panią Renatę Konecką. Swoją obecność na tegorocznej imprezie, o czym wspomniał prowadzący Waldemar Jóźwik - zaznaczyła również prezes SPiRGB Teresa Długowolskawręczając nagrodę dla jednej z laureatek konkursu ufundowaną przez Stowarzyszenie.W części "Mikrofon dla gości" wyraziła słowa uznania i podziwu dla rodziny Jóźwików za wieloletni wkład w promocję Gminy Białaczów oraz zapewniła o wsparciu Kolegi Waldka w dalszych Jego działaniach.
Z dokładnymi wynikami konkursu można zapoznać się na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie .

Wyniki Konkursu


Fotoreportaż
ObchodyUchwalenia Konstytucji 3 maja w Białaczowie.


Dnia 3 maja 2009 odbyły się w Białaczowie uroczyste obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą na obiekcie sportowym
w Białaczowie, podczas której swój debiut miała dziecięco- młodzieżowa orkiestra dęta, która powstała przy udziale środków z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych ze szkół z terenu Gminy Białaczów i Ochotniczych Straży Pożarnych ulicami Białaczowa na rynek gdzie nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem bestialsko pomordowanych mieszkańców Gminy Białaczów w latach 1939- 1945 przez hitlerowskich nazistów. Kwiaty złożył Władze Gminy Białaczów wraz z Gminnym Kapelanem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych księdzem Waldemarem Gulą oraz młodzież ze szkół z terenu Gminy Białaczów.


Fotoreportaż


Informacja i zdjęcia : UG Białaczów
KONSTYTUCJA 3-GO MAJA.

Konstytucja 3 maja
(właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.
Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm zwany Wielkim ( jego marszałkiem był Stanisław Małachowski ). Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej.
Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką - spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".

Na podst. (wikipedia)

W zakładce "Artykuły" zamieszczamy treść Konstytucji. Zachęcamy do lektury.
I RAJD ROWEROWY STOWARZYSZENIA.
Dnia 1 maja 2009 r odbył się I Rajd Rowerowy im. Stanisława Małachowskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów.
BYŁO WSPANIALE , bo byli wspaniali uczestnicy. W miłej , przyjaznej atmosferze, z humorem,a nawet próbą śpiewu, wśród pięknej przyrody rozświetlonej promieniami wiosennego słońca 21 osób w wieku od 10 do 55 lat pokonało trasę 30 km.
Punktualnie o godz. 14,00 przed ratuszem w Białaczowie byli obecni wszyscy uczestnicy, a Prezes Stowarzyszenia dokonała krótkiej inauguracji rajdu ,życząc wszystkim miłych wrażeń i bezpiecznej drogi.
Przez Wąglany, Miedznę Drewnianą kolumna rajdowa dotarła do Żelazowic, gdzie z wielką gościnnością i serdecznością przyjął nas Sołtys Marek Nowak. Pyszne ciasto, kawa herbata , paluszki, szczery uśmiech gospodarza i rodzinna atmosfera wypełniły półgodzinny odpoczynek uczestników. Dziękujemy Ci Marku!!!
Zrelaksowani ruszyliśmy w drogę przez Radwan, Straszową Wolę, Miedznę Murowaną dotarliśmy nad zalew w Ossie. Krótki wypoczynek, pare fotek i ruszyliśmy do Sobienia. Po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku. Krótka rozmowa o żyjących, poległych i zmarłych żołnierzach AK była akcentem patriotyzmu i pamięci o poległych za Ojczyznę. Ostatni etap z Sobienia przez Białaczów prowadził do wspólnego ogniska, przygotowanego za Ośrodkiem Zdrowia w Białaczowie. Kolega Karol Świątek czekał na sygnał, by dotrzeć na czas z kiełbaskami i napojami. Miłą niespodzianką był stolik i krzesła przygotowane przez Maćka Wagnera. Zadowoleni , choć nieco zmęczeni dopingowaliśmy Karola w rozpalaniu ogniska. Poszło sprawnie - jedną zapałką i jedną gazetą :):):)
Następnie 21 rąk zanurzyło kije z kiełbaskami w płomieniach ogniska zataczając krąg przyjaźni i aprobaty dla pomysłu Stowarzyszenia. Wszyscy wyrazili zgodę na II etap Rajdu w sierpniu. Na zakończenie pamiątkowe zdjęcie i kolejna miła niespodzianka tym razem od Karola - " Czujcie się tak , jakbyście byli u mnie na ognisku- nic nie płacicie". Karol !!! dzięki za sponsoring. I tym sposobem uczestnicy rajdu nie płacą składek, na rajd sierpniowy.
Rajd perfekcyjnie przygotował Piotr Jachowicz - dziękujemy!!!!

Fotoreportaż

Tablica informacyjna.


Na powoli zmieniającym się skwerze stowarzyszenia pojawiła się tablica informacyjna Urzędu Gminy i naszej organizacji. Dzięki temu na co dzień będzie można znaleźć tam informacje ważne dla mieszkańców.
Pomysł zainstalowania tablicy wyszedł od Białaczowian zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Jest to miłe, że Urząd Gminy zareagował pozytywnie i szybko. Mamy nadzieję, że to pierwszy krok do kolejnych zmian w sennym pejzażu Białaczowa.
Porozumienie organizacji. Forum Organizacji Pozarządowych.
Zgodnie z zapowiedzią z inicjatywy SPiRGB dnia 24.04.2009r w U.G. Białaaczów odbyło się spotkanie organizacji pozarządowych działających na terenie naszej Gminy. Na spotkanie zostały zaproszone również Władze Urzędu Gminy, które reprezentowali Pani Barbara Goworek - z-ca wójta oraz radny Pan Ireneusz Wilk.
Organizacje reprezentowali:

Marian Szpoton - Związek Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych
Teresa Jach - Koło Gospodyń Wiejskich
Barbara Brzeska - Związek Emerytów i Rencistów
Andrzej Martyka - Ludowy Klub Sportowy
Waldemar Jóźwik - Towarzystwo Przyjaciół Wąglan


oraz sześć osób Zarządu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów.
Nie znamy przyczyny nieobecności przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej.
Zebranym został przedstawiony Zarząd SPiRGB, główne cele i działania oraz plan pracy na rok 2009. Podobnie zaprezentowały się wszystkie organizacje. Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie z treścią Porozumienia Organizacji Pozarządowych Gminy Białaczów. Kolega Z. Szpoton przedstawił misję, cele i zasady współpracy organizacji pozarządowych na rzecz promocji naszej gminy.
Podczas dyskusji omówiono program obchodów Dni Konstytucji 3 Maja w przyszłym roku z udziałem Towarzystwa Przyjaciół Wąglan, Ludowego Klubu Sportowego, SPiRGB i Urzędu Gminy.
Na zakończenie prawie wszyscy przedstawiciele przystąpili do Forum Organizacji Pozarządowych. Mimo bardzo pozytywnej wypowiedzi o utworzeniu Forum z decyzją przystąpienia wstrzymał się Kol. Waldemar Jóźwik -TPW
Na zakończenie z-ca wójta Pani Barbara Goworek wyraziła aprobatę dla pomysłu utworzenia Forum oraz uznanie za dotychczasowe osiągnięć SPiRGB.

Z pozdrowieniami Teresa Długowolska
ŻART ?
Wczoraj portal internetowy onet.pl zamieścił informację, że w okolicach Opoczna widziano ... pumę. Okazuje się, że po Małopolsce, mamy własną "pumę opoczyńską".

Tajemnicza puma widziana koło Opoczna.

Policjanci z Opoczna (Łódzkie) wraz z miejscową strażą leśną penetrują okoliczne lasy w poszukiwaniu dzikiego zwierzęcia, przypominającego wyglądem pumę.
Policja otrzymała sygnał od kobiety, która twierdzi, że przejeżdżając samochodem w okolicy miejscowości Fryszerka zauważyła dużego drapieżnego kota.

January Majewski z zespołu prasowego mazowieckiej policji powiedział, że telefon odebrał w poniedziałek po południu dyżurny komendy policji w sąsiadującej z Opocznem Przysuchy. - Kobieta stwierdziła, że jadąc drogą krajową nr 48 z Tomaszowa Mazowieckiego w kierunku Radomia, na poboczu w okolicy lasu zauważyła dużego drapieżnego kota - powiedział.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Opocznie Barbara Stępień powiedziała, że na razie nikt nie potwierdził, iż widziane zwierzę to rzeczywiście puma. - Jednak na wszelki wypadek policjanci wraz ze strażą leśną penetrują lasy i uprzedzają mieszkańców, że w okolicy może grasować groźne zwierzę - powiedziała. ( ... )


Dokończenie w "...czytaj więcej..."

Informacja za onet.pl
LIDER !!!
16 kolejka spotkan w klasie ,,B" okazała się szczęśliwa dla naszej drużyny. Pomimo tego, że mecz nie odbył sie mamy kolejne 3 punkty i jesteśmy na pierwszym miejscu w lidze. Nie wiadomo z jakich przyczyn piłkarze BLASKU BIELOWICE nie stawili się na meczu choć grali u siebie, ale miejmy nadzieje, że prezesi OZPN podejmą odpowiednie decyzje i klub poniesie jakieś konsekwencje. Spora liczba kibiców obu drużyn która przybyła na spotkanie był bardzo rozczarowana zachowaniem gospodarzy. Po piętnastu minutach od pierwszego gwizdka sędzia zakończył spotkanie walkowerem.

WYNIKI POZOSTAŁYCH SPOTKAŃ:


Kolejka 16 - 25-26 kwietnia

Pauza: LKS Dzielna.

Kawaleria Tomaszów Mazowiecki 2-1 LKS Żelechlinek
KS Mniszków 4-1 Olimpia Wola Załężna
Blask Bielowice 0-3 LKS Białaczów (WO)
Unia Wygnanów 3-5 LKS Mroczków
Modrzewianka Modrzew 3-1 Luciążanka Przygłów

TABELA LIGOWA:

1. LKS Białaczów 33
2. LKS Dzielna 30
3. LKS Mroczków 30
4. LKS Żelechlinek 28
5. Luciążanka Przygłów 26
6. Kawaleria Tomaszów Mazowiecki 24
7. Olimpia Wola Załężna 19
8. KS Mniszków 14
9. Modrzewianka Modrzew 12
10. Unia Wygnanów 11
11. Blask Bielowice 6

Informacja : garu
INFORMACJE STOWARZYSZENIA
Przepraszamy za zmiany .
W-ce Prezes SPiRGB Zbigniew Szpoton informuje, że zapowiedziane na 24 kwietnia 2009r warsztaty dziennikarskie zostały przełożone na koniec maja z powodów osobistych prowadzącego warsztaty dziennikarza. Dokładny termin będzie podany na naszej stronie i w gablocie Stowarzyszenia. Ogólna cena warsztatów 400zł za 6 godzin zajęć. Tak więc, im więcej osób tym mniejsze koszty uczestników. W związku z przełożonym terminem zajęć nadal prowadzimy zapisy na w.w. warsztaty w Gminnej Bibliotece w Białaczowie.

Kol. Wiktor Biernacki odpowiedzialny za spektakl plenerowy z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja informuje, że z powodu choroby osoby grającej główną rolę w spektaklu widowisko zostaje odwołane, za co serdecznie przeprasza wszystkich mieszkańców Białczowa.


ODBĘDZIE SIĘ !!!
1 maja 2009r (piątek) I Rajd Rowerowy im. S.Małachowskiego ( tylko deszcz może być powodem odwołania imprezy) na trasie Białaczów, Wąglany,Miedzna Drewniana,Żelazowice,Radwan,Straszowa Wola, Miedzna Murowana, Ossa,Sobień, Łuby, Białaczów.
Miejsce startu - Ratusz w Białaczowie godz.14.00
Meta - działki za Ośrodkiem Zdrowia z ogniskiem i kiełbaskami
Przystanek na kawę - Sołectwo Żelazowice
Koszt rajdu 5 zł wpłacane przy zapisach w Gminnej Bibliotece w Białaczowie ZAPRASZAMY!!!!!

W piątek o godzinie 16.00 w Urzędzie Gminy odbędzie się spotkanie Zarządów wszystkich organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Białaczów.


RÓWNIEŻ W PIĄTEK O GODZINIE 19.00 ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE CZŁONKÓW ZARZĄDU SPiRGB. OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA.
Temat spotkania:
Sprawozdanie z realizacji zadań za miesiąc marzec i kwiecień.
Omówienie zadań związanych z uzyskaniem rejestracji.
Źródła pozyskania funduszy na rzecz Stowarzyszenia.
Sprawy różne.

Z pozdrowieniami Teresa Długowolska
Nowe galerie.Zapraszamy do obejrzenia nowych galerii. Są to fotografie p. Tomasza Jańczaka wykonywane przy okazji wypoczynku w naszej pięknej miejscowości. Szczególnie ciekawe są zdjęcia wnętrz pałacu. Zapraszamy.


Białaczów


Wnętrza pałacu
Strona 92 z 96 << < 89 90 91 92 93 94 95 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes