Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmWrzesie 30 2020 06:20:31
Obecny adres IP
3.234.250.24
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 316
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Tadeusz
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ExDuo
Drzewiej było inaczej.
w mojej amatorskiej poezji ( ,, w sobotni wieczór znika już cisza, murarska brać Białaczowa, przenika do Zacisza”) gdzie można było codziennie także zjeść obiad. Na przeciw baru był postój Taxi (tak, tak).Muszla koncertowa na której koncertowali artyści estrady polskiej, Boisko sportowe na którym największe sukcesy odnosiła nasza drużyna piłkarska (od C-klasy do III ligi), na którym także odbywały się wojewódzkie zloty turystyczne Związku Młodzieży Wiejskiej .Gminny Ośrodek Kultury przyciągał swoją ofertą młodych i starszych. (Przypomnę iż, zaraz po maturze ówczesne władze gminne powierzyły mi kierowanie placówką) Tu swoje miejsce artystycznych prób i dokonań znalazły lokalne zespoły muzyczne, taneczne a także kabaret ,,Kontrast. Tu w końcu prawie w każdą sobotę organizowane były dyskoteki i zabawy. Szkoła Podstawowa nie tylko realizowała ustawowy obowiązek. Tu tętniło pozaszkolne życie sportowe, harcerskie a także odbywały się spektakle nauczycielskiego teatru. Poza szkołą młodzież sama potrafiła inicjować rywalizację. Wspomnę tu wakacyjne turnieje piłki nożnej ,,ulica na ulicę”
Gospodarcze i Handlowe życie Białaczowian to większa niż dziś ilość placówek handlowych,(kilka sklepów spożywczych, sklep przemysłowy, sklep z materiałami i pasmanterią,sklep Spółdzielni Ogrodniczo-pszczelarskiej, kiosk ruchu, Bank Spółdzielczy, dwie piekarnie, ubojnia z masarnią,Biblioteka,Gminny Ośrodek Zdrowia, apteka,biura i baza Gminnej Spółdzielni ,,Samopomoc chłopska”, Spółdzielni Kółek Rolniczych,Państwowe Gospodarstwo Rolne, którym kierował Pan Władysław Szołowski, wspaniały człowiek i ówczesny mecenas i sponsor życia sportowo-kulturalnego.

Powyższy felieton wspomnieniowo-refleksyjny dedykuję młodemu pokoleniu. Pomimo iż cywilizacyjnie odległe jest o 50 lat od tamtego pokolenia, to jest pokoleniem wyizolowanym, roszczeniowym, bez wiary i chęci. Z drugiej strony, współczesna młodzież ma o wiele większe możliwości samorealizacji bez udziału tzw promotorów (siła nowych technologii).
I jeszcze jedna refleksja. Przez te 50 lat , sprawujący władzę w gminie, zlekceważyli potrzeby i możliwości młodych ludzi, zamykając świetlice i ośrodki kultury. Władze oświatowe w kraju narzuciły na szkolną młodzież obowiązek ,, kilkunastogodzinnej pracy z podręcznikiem” (6 godzin w szkole plus 4 godz nauki w domu). Tak więc by włączyć młode pokolenie do aktywnego życia w społeczeństwie potrzebny jest głęboki EWOLUCJONIZM.


Zbigniew Szpoton
Komentarze
Diana dnia luty 08 2020 15:29:01
Miło poczuytać,że jednak w Białaczowie coś się jednak dzieje.Niestety kulturalnie Białaczów niestety w niczym dzisiaj nie przypomina tego o którym czytamy.Myślę,że problemem jest integracja społeczeństwa w szerokim zakresie i podział na kasty.Brakuje wspólnego zaangażowania w pomysły ,na wspólnie spędzanie czasu.Świetlica wiejska świeci pustkami.Młodzi ludzie spędzają wolny czas na interecie.Cóż....troche żal.
zbigniew dnia luty 08 2020 16:10:46
Widzisz Diano, mówiąc językiem narciarskim Białaczów nie przekroczył punktu konstrukcyjnego i dalej jest w kolejce oczekujących .
dariablue dnia luty 09 2020 23:12:18
Bar "Zacisze"...i kolejka za lodami smietankowymi po niedzielnej Mszy Św...było okienko...w środku wielka buczaca maszyna...przed okienkiem dwa stopnie z kawałków płyt betonowych, na których jako mała dziewczynka stalam bujając się w oczekiwaniu na tą wyjątkowo zimna słodycz...
bozena dnia luty 13 2020 17:48:40
Lody u pana Banasia na ulicy Kościelnej. Smakowały wybornie. Ręcznie robione , a wlaściwie kręcone w 2 dużych metalowych bańkach , obłożonych lodem. Pamiętam składniki z których były robione /ugotowane mleko od krowy, jajka wiejskie,cukier i budynie śmietankowe. Pan Banaś nakladał lody stołową łyżką . Długie kolejki w niedzielne przedpołudnia.Płacz dzieci, gdy zabrakło lodów. Nie pamiętam już ile kosztowały, bo dostawałam gratis w ramach dobrosąsiedzkiej pomocy.W szopie mojej babci przechoywane były w trocinach ogromne bryły lodu, ktore służyły do wyrobu tych śmietankowych smakołyków. Dawnych wspomnień i smaków czar.....
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes