Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmLuty 26 2021 03:47:53
Obecny adres IP
54.236.62.49
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 320
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: maciej jozwik
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Dni Białaczowa i dożynki.
Tegoroczne obchody Dni Białaczowa połączone zostały ze świętem plonów – dlatego program dwudniowego świętowania miał bardzo różnorodny charakter i zgromadził sporo gości.

Obchody Dni Białaczowa rozpoczęły sobotnie pokazy ratownictwa przedmedycznego. Czterdziestu druhów z OSP i z młodzieżowych drużyn pożarniczych w ramach projektu „Niosąc pomoc innym, pomagasz również sobie” do końca września zdobywać będzie niezbędną wiedzę i umiejętności, by móc nieść pomoc, np. przy wypadkach drogowych czy utonięciach. Jak wiadomo, najważniejsze są cztery minuty od chwili, gdy ustaje akcja serca, do chwili jej przywrócenia. Najczęściej do wypadku jako pierwsi przyjeżdżają strażacy z OSP. Pojawiają się jeszcze przed pogotowiem. Dlatego ważne jest, by w każdej jednostce był ktoś, kto potrafi pomóc rannym. Na ten cel gmina zdobyła środki unijne (50 tys. zł), z których m.in. pokryte będą koszty szkolenia, zakup noszy i kołnierzy ortopedycznych służących usztywnieniu kręgosłupa. A pokaz na fantomie przyciągnął kilkusetosobową grupę zainteresowanych.

O II Biegu Białaczowskim im. Zdzisława Banasia pod patronatem przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego napiszemy w osobnym materiale za tydzień, na stronach sportowych.
Sobotni wieczór poświęcony był muzyce i zabawie. Na stadion, dzięki temu, że pogoda dopisała, ściągnęły całe rodziny, przyjechało też sporo osób spoza gminy, które chciały posłuchać m.in. muzyki w wykonaniu akordeonisty Jacka Kurzawy oraz zobaczyć gwiazdę wieczoru – Iwana Komarenko by wspólnie zaśpiewać przebój „Czarne oczy”. Zabawa taneczna, która zakończyła sobotnie obchody Dni Białaczowa, zgromadziła blisko trzy tysiące ludzi, którzy do 4 rano bawili się przy wtórze zespołu WSW z Tomaszowa.

Niedziela, 23 sierpnia, była poświęcona dożynkom i rolnikom. Za tegoroczne plony podziękowano podczas uroczystej mszy, którą w kościele św. Jana Chrzciciela w Białaczowie celebrowali ks. infułat Józef Wójcik i ks. kanonik Henryk Wójcik. Starostami tegorocznych obchodów święta plonów byli: Ewa Skalska i Maciej Franaszczyk. Pani Ewa mieszka w Parczowie, razem z mężem i dziećmi prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 38 ha, specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Pan Maciej również mieszka w Parczowie i gospodaruje na 44 ha, specjalizując się w produkcji zbóż.
Po mszy barwny korowód dożynkowy, przy akompaniamencie uczniowskiej orkiestry dętej z Białaczowa pod kierownictwem kapelmistrza Andrzeja Kopańskiego, przemaszerował na stadion. Korowód poprowadziła grupa wieńcowa gospodarzy, za którą swe wieńce poniosły gminy: Opoczno, Drzewica, Mniszków, Paradyż, Sławno i Żarnów (zabrakło gm. Poświętne).
Po uroczystym przywitaniu gości i podziękowaniu rolnikom za ich całoroczny trud oraz krótkim omówieniu dorobku społeczno – gospodarczego gminy i przyszłych zadań, Koło Gospodyń Wiejskich z Żelazowic, reprezentujące gminę Białaczów, przekazało wójtowi wieniec wykonany z tegorocznych kłosów zbóż, a następnie żartobliwie i nieco uszczypliwie (jak to jest w zwyczaju) gospodynie zaśpiewały o tym jak to mieszkańcy gminy musieli się ostatnio zmagać z brakiem wody. Nie obyło się też bez tradycyjnego obtańcowania i trzeba tu zaznaczyć, że schodząc ze sceny wójt zebrał zupełnie zasłużone oklaski za oberka.
Prowadząca program Agata Andrzejewska przeczytała listy gratulacyjne, które nadeszły od tych, którzy nie mogli się pojawić na obchodach święta plonów w Białaczowie, a następnie kolejne gminy przekazywały wieńce i bochny chleba zaproszonym gościom. Gmina Opoczno, reprezentowana przez KGW w Januszewicach, przekazała swój wieniec staroście, ks. infułat Józef Wójcik obdarowany został przez delegację gm. Drzewica. Mniszków uhonorował Janusza Wojciechowskiego – europosła oraz parlamentarzystów: Stanisława Witaszczyka i Roberta Telusa. Gmina Paradyż wręczyła wieniec przedstawicielowi wojewody, Sławno przewodniczącemu Sejmiku Województwa Łódzkiego Markowi Mazurowi, a Żarnów prezesowi WFOŚiGW Andrzejowi Budzyńskiemu. Cały czas towarzyszyły ceremonii przyśpiewki w wykonaniu grup ludowych oraz występy: orkiestry dętej z Mniszkowa, zespołu dziecięcego „Koniczynki” z gm. Paradyż i zespołu „Róża” z gm. Sławno.
Po części oficjalnej, przemówieniach i podziękowaniach, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Sołtys roku” – który wygrała Dorota Gacparska z Antoniówki (gm. Sławno). W nagrodę otrzymała… rower i zaproszenie na wycieczkę do Brukseli.
A potem nadszedł już czas na radowanie się i wspólną zabawę. Obecni podziwiali kulinarne umiejętności gospodyń, prezentujące na stoiskach gminnych swoje wyroby, mogli zapoznać się z ofertami ARMiR–u, ODR, podziwiać osiągnięcia Lokalnej Grupy Działania „U źródeł” lub zadbać o swoje zdrowie, dokonując pomiaru ciśnienia, poziomu cukru lub zbadać dno oka – te badania można było bezpłatnie i bez kolejki w stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej. Nic więc dziwnego, że kto mógł i chciał ten badał się profilaktycznie, a stoisko ani przez chwilę nie przestawało być oblegane.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna „Białaczowskie wspomnienia światłem w kadrze zapisane” dokumentującą historię Białaczowa i działania Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gm. Białaczów. A że stowarzyszenie organizuje minimum jedną imprezę w miesiącu, to i zebrało się już sporo pamiątkowych fotografii.
Organizatorzy ponadto przygotowali mnóstwo innych atrakcji – dzieci mogły wyhasać się do woli na zjeżdżalniach, karuzelach, w piłeczkach itp., kupić sobie balonika lub watę cukrową.
Dwudniowe obchody Dni Białaczowa połączone z dożynkami zakończyła zabawa. Można było potańczyć w rytmach disco podczas występów gwiazdy wieczoru – zespołu Skaner lub powspominać stare, dobre przeboje, które zaprezentował zespół Seet Combo. Zabawa taneczna trwała do północy.

Informacja i zdjęcie : Tygodnik Opoczyński
Komentarze
Piotr Kolczynski dnia wrzesie 03 2009 14:39:24
Róbmy swoje, a może o nas czasem wspomną. To bardzo miłe przeczytać, że to co robimy podoba się ludziom. Chociaż bez wsparcia społeczności białaczowskiej trudno było by coś zrobić. Pozdrawiam wszystkich!smileysmileysmiley
joandrzej dnia wrzesie 03 2009 18:29:02
I w tym cały jest ambaras żeby wójt i pleban chcieli naraz.Mówiąc gwarą ,,RÓBTA SWOJE A ZOSTANIETA ZAUWAŻONE: Zgadzam się z moim przedmówcą.smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes